
Dla wielu z nas starożytna Grecja to wspaniałe budowle, piękne rzeźby i filozoficzne traktaty, które do dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać, że kultura tego kraju to nie tylko wspaniałe dzieła sztuki. To również liczne obrzędy i zachowania, które wiązały się z codziennym życiem dawnych Greków. Jak zatem wyglądało życie codzienne w kraju, który najmocniej kojarzony jest z filozofią oraz pięknymi zabytkami?
O greckich domach słów kilka
Grecka architektura zwykle kojarzy się nam z potężnymi świątyniami. Co jednak wiemy na temat domów, w których przyszło żyć ówczesnym Grekom? Wiadomo, że zamożniejsi mieszkańcy Grecji mogli się cieszyć ceglanymi domami, które dodatkowo posiadały kamienną podmurówkę oraz dach. Zwykle były to budowle parterowe, choć i domy jednopiętrowe zdarzały się dość często. Każdy budynek składał się z czterech skrzydeł, dzięki czemu mieszkańcy Grecji mogli się cieszyć własnymi podwórkami. Taki wewnętrzny dziedziniec był miejscem bardzo ważnym, choć najważniejszą rolę w greckim domu odgrywało wnętrze znane jako męska sala biesiadna. W greckich domach często spotkać można było też pokoje rodzinne, dla których cechą niezwykle charakterystyczną stawały się otwarte paleniska. Ciekawym elementem wystroju wnętrza w greckich domach były też podłogi, ozdabiane pięknymi mozaikami, oraz ciekawe portyki. Taka architektura być może wydawała się dość skromna, jednak greckie domy były rezydencjami wygodnymi i stylowymi, a ich mieszkańcy na brak miejsca narzekać nie mogli.
Rola kobiet
Starożytne cywilizacje w dość ciekawy sposób podchodziły do praw kobiet. Jak wyglądała ich pozycja w starożytnej Grecji? Była ona dość niska. Choć grecka kultura nie poniżała kobiet, nie była też dla nich zbyt łaskawa. Kobiety nie posiadały praw obywatelskich, nie mogły zabierać głosu w sprawach publicznych, miały też poważnie utrudniony dostęp do edukacji. Mogły jednak opuszczać samodzielnie dom, korzystać ze spacerów i odwiedzać znajomych. Los kobiety zależał w dużej mierze od jej ojca i jej męża. To ojciec wybierał córce męża, a ślub bardzo często odbywał się w chwili, gdy dziewczyna ukończyła szesnaście lat. Jako żona miała dbać o dom i w nim spędzać większość czasu, z kolei mężczyźni mieli zajmować się nauką i sprawami państwowymi, przez co we własnych domach nie przebywali zbyt często.
Nauka i edukacja
W starożytnych kulturach dostęp do edukacji był znacznie ograniczony. Dawna Grecja nie była pod tym względem wyjątkiem. Tu dostęp do nauki mieli tylko synowie wolnych obywateli. Ich edukacja polegała w pierwszej kolejności na nauce czytania i pisania. Gdy chłopiec kończył 12 lat, zaczynał uczęszczać do gimnazjonu. W miejscu tym najważniejszy był rozwój sprawności fizycznej, a chłopcy poznawali tajniki poszczególnych dyscyplin sportowych. Taki system edukacji jest najlepszym dowodem na to, jak ważną rolę w kulturze dawnej Grecji zajmowała sprawność fizyczna oraz zawody sportowe. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek uroczystość religijną w starożytnej Grecji, której nie towarzyszyłyby zawody sportowe. Biegi, zawody atletów, wyścigi – wszystko to dla mieszkańców tego kraju było kwestią bardzo ważną. Nie można jednak ograniczać roli gimnazjonów do miejsc, w których rozwijano sprawność fizyczną. Były one dla chłopców miejscami, w których mogli nawiązywać oni znajomości i zdobywać wiedze niezbędną dla Greków – obywateli. Spotkania towarzyskie były zatem kolejną sprawą, której poświęcano wiele uwagi i która miała ogromne znaczenie dla każdego obywatela tego kraju. Chłopiec, który miał coś osiągnąć, musiał się zatem nauczyć tego, jak zachowywać się w towarzystwie i jak rozmawiać z innymi. W czasie takich rozmów przekazywano sobie jednocześnie wiele cennych informacji, promując tym samym wiedzę z zakresu medycyny oraz filozofii.
Grecka szafa
Grecka kultura to również stroje. I choć sztuka grecka kojarzona jest z ogromną różnorodnością, to modę grecką można określić mianem dość skromnej i monotonnej. Lniane lub wełniane koszule bez rękawów, które na ramionach spinano specjalnymi agrafami, stanowiły najpopularniejszą kreację w dawnej Grecji. Kobiety starały się urozmaicić swój strój, układając fałdy koszul w taki sposób, by prezentowały się one lepiej niż krótsze koszule męskie. Panie starały się też dbać o swe fryzury. Modne były loki i przepaski, z kolei młodsze dziewczęta chętnie sięgały po wstążki. Całość prezentowała się elegancko i skromnie, gdyż dla Greków to właśnie szyk i miar były cechami najważniejszymi.